ULTRASZILINA.SK | ,


Olympique Marseille – MŠK ŽILINA
Nedeľa, 24.Október 2010  10:57
marseille_zilina

Marseille – Na utorňajší zápas Ligy Majstrov proti francúzskemu vicemajstrovi Olympique Marseille sme vycestovali s dostatočným predstihom už v nedeľu na obed. Približne hodinu pred autobusom najväčšej výpravy, ktorý to mal namierené do Monaca a odtiaľ na druhý deň do Marseille.


Naša deväťmiestna dodávka mala plán doraziť rovno do cieľa, pozrieť si mesto a na druhý deň na Stadio Velodrome hlasno povzbudzovať Žilinu v náročnom zápase.

 
 
Cesta na zápas
 

Plán sme síce mali, no GPS nie, a tak naša cesta nebola až taká priama ako sme pôvodne zamýšlali. Samozrejme Slovenskom a Rakúskom sme prešli bez zaváhania. Menšie komunikačné problémy nastali na talianských pumpách (dobrá rada pre všetkých cestovateľov, v Taliansku nemajú radi vety typu “Ivan Bogdanov – our hero” či “vaffanculo mio cazzo”), trošku väčšie a to s navigovaním pri ceste cez Janov. Po približne trojhodinovej vynútenej prehliadke mesta (návšteva štadióna Luiggiho Ferrari – po stopách Ivana B.) sa nám podarilo nájsť cestu na Francúzsko.

 

marseille2  marseille1  marseille3

 
Následne sme zistili, že nie je pumpa ako pumpa. Niekde vám hrozia päsťou, inde vás posadia za pokladňu či kamerový systém a nechajú si “plynulou taliančinou” vysvetlovať, čo je to Žilina, či ukázať na fotkách a videách akých má fanúšikov. S kuklou na hlave :D. Následná cesta po pobreží prebiehala značne pokojnejšie, väčšinu zmohla neskorá nočná hodina (rozhodne nie alkohol). Pred Marseille sme dorazili ráno niečo po ôsmej.
 

marseille8    marseille9    marseille7

 
Marseille
 
V samotnom meste sme boli opäť úplne stratení, no so šťastím a pomocou domácich sme trafili aspoň na štadión. Prebehlo prvé fotenie Marseille, zoznámenie sa so štadiónom a cesta taxíkom na hotel. Pondelok sa niesol hlavne v znamení oddychu, spravili sme si aj krátku exkurziu po centre mesta a neďalekom prístave a završíli to popíjaním v jednej z mála klasických krčiem v meste. Zo všetkých pubov bola otvorená najdlhšie, a tak nebola náhoda, že sme v nej stretli aj veľa ďalších Šošonov.
 

om1  om3  om222

 
Vďaka štrajku nás privítalo mesto haldami odpadkov na uliciach, zápachom a potkanmi. Cez noc si domáci krátili čas do rána podpalovaním odpadkov (radosť asi nemali ani niektorí majitelia áut). V utorok sa k tomu pridali aj demonštrácie či pochod ľudí cez mesto, a tak sme mali o zábavu postarané. Napriek tomu sme si pozreli značnú časť centra mesta. Veľa pekných pamiatok a budov v Marseille je vo veľmi zlom stave, špina v ich okolí im tiež nepridáva na kráse. Napriek tomu je v tomto rušnom prístavnom meste rozhodne čo pozerať.
 

marseille4   marseille5   marseille6

 
S blížiacim sa večerom v uliciach pribúdali fanúškovia v dresoch Olympiqueu a so šálmi, dokonca sme opäť narazili aj na ďalších Žilinčanov. Od šiestej sme postupne vyrážali na štadión v menších skupinách, niektorí pešo, iní taxíkmi. Neďaleko štadióna si nás odchytávala polícia a držala nás v oplotenom priestore, kým sa nazbierame a odviedla nás do sektora hostí. Keďže vstup sme mali vedľa domácich, uzatvárali na striedačku jednu, alebo druhú stranu ulice. Marseillečanov púšťali ku štadiónu kvôli bezpečnosti cez veľký lievik po skupinách.
 
Zápas
 
Kým oni nervózne mlátili do veľkej brány, my sme postupne vešali flagy (okrem tradičných výjazdových North Brigade, “Forzáckej” či Zetkárov sa vyvesil aj Severný Sektor či vlajka fanúšikov z Teplíc) a zoznamovali sa s našim sektorom. V ňom sa nás zišli necelé dve stovky (v tom asi 2 autá Góralu), do fandenia sa zapájala ani nie polovica. Odzrkadlila sa na tom samozrejme aj kvalita supportu. Z našej strany teda veľká bieda, v podstate sme točili 3-4 veci dookola s nulovým efektom. Pozornosť sme upútali iba vo chvíli, keď sme posunuli kotol do spodnej časti sektora a niekoľko fanúšikov vybehlo na plot či sieť.
 

om4  om6  om5

 

Prekvapujúco slabú úroveň mali aj domáci. Fanúšikovia OM nemajú tradičný kotol ako iné tímy, ale viacero kotlov na tribúnach za bránami. Vedľa nás, na tribúne Virage Nord, sídlia skupiny Yankee Nord Marseille, Marseille Trop Puissant, Fanatics, a Dodgers. Na pohľad to vyzeralo, že majú na tejto tribúne iba dva kotle, takže kto fandil kde a prečo netuším. V podstate aj tak nefandili skoro vôbec. Okrem bubnov a človeka s mikrofónom nebolo počuť skoro nikoho, na pohľad fandilo možno pár stoviek fanúšikov.  
 

om7  om9  om11 

 

S výnimkou prekrikovačky s tribúnov Virage Sud, do ktorej sa zapájal skoro každý a pri ktorej mal človek očakávané zimomriavky. Na tejto druhej tribúne je dominantné Commando Ultras 1984 a skupina South Winners, ktorá je zo všetkých najľahšie identifikovateľná, nakoľko jej členovia nosia oranžové dresy a tričká. V rohu tribúny fandila aj menšia skupinka s gréckymi a talianskymi vlajkami, pravdepodobne družobní fans AEK Atény či Livorna. Vizuálne celý tento “chaos” s množstvom kotlov, vlajok a bubnov vyzeral pôsobivo, fandenie samotné ale zaostalo za očakávaním.  
 

om8  om12  om10

 

To sa nedá povedať o našej hre. Chalani hrali podstatne lepšie ako v prvých dvoch zápasoch, do polčasu udržali sľubnú bezgólovú remízu. Slabý rozhodca, ktorý spravil niekoľko chýb na obe strany, však pomohol Marseille k prvému, a ako ukázal zvyšok vyrovnaného zápasu, aj rozhodujúcemu gólu do našej siete. Naďalej tak ostávame v skupine bez bodu. Napriek tomu sme sa hráčom po zápase poďakovali za výkon a veríme, že doma sa to konečne zlomí.  
 

 om01 om03 om02

 

Po zápase nás pustili po polhodinke do ulíc. Aj napriek prehre plní zážitkov, sa niektorí vydali na cestu späť, niektorí za nočným životom a naša malá výprava na ďalší zápas Champions League. O tom viac v ďalšm reporte.
  


Ostatné :

23.7. 2017 MŠK ŽILINA – FC Kodaň
20.7. 2017 FC Kodaň – MŠK ŽILINA
15.12. 2010 MŠK ŽILINA – Spartak Moskva
1.12. 2010 Chelsea FC – MŠK ŽILINA
8.11. 2010 MŠK ŽILINA – Olympique Marseille
29.9. 2010 Spartak Moskva – MŠK ŽILINA
16.9. 2010 MŠK ŽILINA – Chelsea FC


Diskusia
Pre prídávanie príspevkov musíte byť prihlásený. V prípade že účet nemáte vytvorený, založiť si ho môžete tu.