ULTRASZILINA.SK | ,


Rozhovor s členom Yellow Black´s Army (Lierse – Belgicko)
Piatok, 29.Marec 2013  19:20

LIERSE – Novinkou na našej stránke je rubrika “Zo sveta”, v ktorej sa budete môcť dočítať mnoho zaujímavých informácií zo zahraničia. Venovať sa budeme rôznym článkom, reportom zo zaujímavých zápasov, profilom fanúšikovských skupín a samozrejme aj rozhovorom s poprednými členmi známych, ale aj neznámych fanúšikovských skupín. Dnes vám prinášame prvý rozhovor, na úvod tu máme člena Yellow Black´s Army, čo je fanúšikovská skupina belgického K.Lierse S.K..

 

> Yellow Black´s Army oslávili vo februári tohto roku svoje 10.výročie. Môžeš nám opísať v skratke ako skupina začínala?

Skupina YBA vznikla v roku 2003, zakladatelia boli väčšinou ľudia, ktorí boli vekovo veľmi mladí, ale spájalo ich priateľstvo a túžba obnoviť fanúšikovsku kultúru v Lierse.

 

Po rozpadnutí bandy Wild Side to bolo v Lierse veľmi vyhasnuté a až táto formácia mladých ľudí, ktorí mali chuť a vášeň pre svoj klub túto dieru zaplnili. Títo ľudia sami pracovali na  tvorbe choreografií, vymýšľali chorály a organizovali fandenie. Pre lepšiu identifikáciu boli vytvorené vlastné mikiny. Nemožno zabudnúť na to, že skupina sa stretávala vždy len na jednom mieste.

 

> 10 rokov od vzniku skupiny je už preč, ukáž nám prosím, ako ste to oslávili…

Oslávili sme to novým logom a dali sme slávnostné “zbohom“ nášmu starému logu. Toto logo stále ostane v hľadisku, myslím si, že bude aj lepšie rozpoznateľné. Pripravili sme si dve choreá, do ktorých sa zapojilo veľké množstvo nových ale aj starých členov skupiny.

 

Choreo sme si odložili deň pred zápasom na tribúne a nejaký “návštevník“ nožom poškodil celé choreo a zdalo sa to byť stratené.

 

Prišla však veľká pomoc celej skupiny a tiež pár členov PCL, choreo sme okolo jednej hodiny poobede opravili a vytiahli na tribúne. Bol to ten najkrajší pocit, ktorý bol silnejší než prehra 0:2 s úhlavným nepriateľom.

 

Príprava chorea na 10.výročie vzniku YBA  

 

 

 

 

Foto zo zápasu:

 

 

 

 

 

 

> Aká bola fanúšikovská scéna v Lierse pred tým ako vznikla skupina Yellow Black´s Army?

Lierse bolo vždy známe ako “mesto zábavy“, tím s vernými fanúšikmi a veľmi pozitívnou atmosférou. Náš kotol bol vždy veľký a uznávaný, pretože veľmi dobre podporoval svoj klub.

 

Pre každého fanúšika súpera bolo radosťou cestovať do Lierse, pretože to bol ideálny výlet pre partiu alebo kolegov, dalo by sa povedať, že Lierse mal atmosféru malého klubu s veľkou históriou. Naši fanúšikova chodili na zápasy vonku v počtoch cca 1000 ľudí, čo je lepšie než top 5 táborov v Belgicku.

 

Táto skupina pred nami sa volala Wild Side, bohužiaľ pre policajné represie museli svoju činnosť v roku 2003 ukončiť. Nahradili sme ich my ako “ultra hnutie“ a PCL (Pallieter Casuals Lier), čo je vlastne chuligánska firma Lierse.

 

> Ako vyzerá fanúšikovská scéna v Lierse dnes?

My YBA sa nemôžeme zaradiť do anglického alebo talianskeho štýlu fandenia. Snažíme si zobrať z každého štýlu niečo a vytvoriť si tak štýl vlastný. Druhou skupinou v hľadisku je už spomínaná chuligánska skupina PCL, s ktorou my žiadne problémy nemáme, každý sa zameriava na iný spôsob podpory tímu.

 

> Sú YBA politicky orientovaní?

Z politického hľadiska sme skôr na pravej strane politického spektra, ktorý by sa dal vyjadriť ako silný flámsky nacionalizmus. Vyjadrujeme to aj na tribúnach formou transparentov alebo choreografií, v ktorých často vidno flámskeho leva alebo iné väzby na Flámsko… Často vznikajú konflikty medzi Flámskom a francúzsky hovoriacou južnou časťou Belgicka.

 

Tento politický postoj teda tiež ovplyvňuje počet nepriateľov, s ktorými sa stretávame. Okrem regionálnych derby zápasov máme zápasy aj s mužstvami z francúzsky hovoriacej časti Belgicka a tieto zápasy sú plné napätia.

 

Medzi najznámejšie príklady tohto fenoménu patria fans Charleroi a St.Liege. Počas prvých rokov YBA bol vždy vyvesený transparent alebo choreo na adresu súperov, vždy čosi na štýl “Poďme vykopnúť komunizmus z futbalu“… To boli začiatky, momentálne chceme menej vyjadrovať politické názory, chceme vyjadrovať samých seba a používať len flámsku vlajku ako vyjadrenie našej lásky a hrdosti na flámske dedičstvá.

 

 

> Čo bolo najväčšou výzvou pre vašu skupinu počas týchto 10 rokov?
Tento rok, keď YBA oslavuje 10.výročie. Počas týchto 10 rokov sme Lierse podporovali naozaj stále a všade, prešli sme si aj kritickým obdobím, takmer sme zbankrotovali, bol tam škandál s podplácaním, potom sme vypadli do druhej ligy, to boli naozaj veľmi ťažké chvíle, ale ostali sme s tímom v dobrom i zlom.

 

Potom sa Lierse dostal späť do najvyššej súťaže a finančná situácia sa pomaly zlepšovala. Lierse nikdy nebol jedným z najlepších tímov v Belgicku ako Anderlecht alebo Bruggy, ale stále si zachováva pôsobivý dojem a kvôli tomu si môže byť istý, že bude mať stále fanúšikovskú podporu. Klub má už 106 rokov, aj preto sa niekedy o Lierse hovorí ako o “najväčšom malom klube v krajine“.

 

 Tento rok je najväčšou výzvou aj preto, lebo vzniklo veľa sporov medzi fanúšikmi kvôli nástupu nového prezidenta klubu. Stal sa ním egyptský investor a veľa ľudí vidí tradíciu nášho klubu v ohrození. Tento spor bol často medializovaný, fandenie upadlo, v súčasnej dobe ostane veľa fanúšikov radšej doma a tí čo na ten štadión idú, tak sú čoraz nervóznejší a násilnejší. V poslednom derby zápase bola zaplnená len polovica štadiónu!

 

> V akom vzťahu ste so svojim klubom či vedením dnes?

Odkedy klub vlastní egyptský investor je viac problémov a konfliktov, pretože klub si nepripustí žiadnu kritiku. Pred 3 rokmi sme organizovali protest proti zlej práci s financiami a hroznou prestupovou politikou. Protest bol videný prezidentom ako osobný útok a on sám vyhlásil vendetu proti YBA. Momentálne stále prebiehajú represie a veľa ľudí má zákazy vstupu na štadión.

 

Na štadióne naše počty slabnú, upadá aj výroba choreografií a transparentov a vyzerá to tak, že problémy, na ktoré sme v proteste upozorňovali prerastajú do takých rozmerov, že vedenie ich nebude môcť zvládnuť. Veľké dlhy, zlý tím, to je pravdepodobne vstupenka do druhej ligy.

 

Kto sú vaši nepriatelia?
Vo vnútri mesta Lierse je to druhý futbalový tím (Lyra), s ktorým už dlho existuje veľká rivalita. Pred niekoľkými Lyra hrala tiež v prvej divízii, ale dnes už hrá len v oblastných súťažiach.

 

Čo sa týka miestnych derby, tak je to predovšetkým YRKV Mechelen. Tento tím sa vyvinul na “nepriateľ číslo jedna“ v priebehu posledných pár rokov. Táto rivalita vznikla začiatkom tohto storočia, keď bol KV Mechelen vyhlásený do konkurzu kvôli bankrotu a fanúšikovia Lierse vtedy vo vzájomnom zápase začali mávať na fanúšikov Mechelenu bankovkami. Od tohto momentu je nenávisť každým dňom väčšia a v každých vzájomných zápasoch sa fanúšikovia Lierse pokúšajú zničiť štadión Mechelenu a pokúšajú sa obsadiť stredový bod (v Belgicku to je brané ako triumf a víťazstvo nad nepriateľom).

 

Má YBA nejaké družby s inými skupinami?

Nie, sme sami. Samozrejme, že sú nejaké priateľstvá s inými osobami z iných skupín, ale to je len v o jednotlivcoch.

 

Ktoré choreo, ktoré YBA robili, je podľa teba najlepšie?

Je ťažké si vybrať medzi svojimi “deťmi“, ale asi domáce choreo proti St.Liege a Mechelenu.

 

LIERSE – St.Liege 

 

LIERSE – Mechelen

 

 

Aká je situácia v Belgicku, pokiaľ ide o práva a represie? Existujú špeciálne zákony pre fanúšikov?

Rovnako ako v iných častiach Európy je osobitný zákon pre futbalových fanúšikov aj u nás. Pyro bolo zakázané, len ak bola žiara väčšia ako 1,5m, no teraz už je úplne, ale stále sa nájde veľa ľudí, hlavne nezávislých obyčajných ľudí, ktorí pyro na štadióny prenášajú. Zakázané sú aj provokatívne chorály a gestá, veľa ľudí dostáva zákazy vstupu na štadióny, no niekedy má človek pocit, že je to veľmi trápna a neurčitá vec, vďaka ktorej má polícia možnosť vyháňať nás zo štadiónov.

 

 

 

 

10 rokov je preč, bude ďalších 10 rokov s YBA?

Pokiaľ ide o nás, budeme tu minimálne ďalších tých 10 i viac rokov. Nová generácia je pripravená pokračovať v našej ceste. Medzitým dúfame, že problémy v klube sa nejak vyriešia a že nakoniec budeme svedkami zas toho Lierse, ktorý sme všetci tak milovali.

 

 

 Zdroj: www.ultras-tifo.netOstatné :

10.10. 2014 Rozhovor s fanúšikom US Cremonese – 2.časť
7.10. 2014 Rozhovor s fanúšikom US Cremonese – 1.časť
30.9. 2014 Rozhovor s fanúšikom Brøndby IF
9.6. 2013 Rozhovor s členom Union Bears (Glasgow Rangers)
19.4. 2013 Rozhovor s členom skupiny Demoni Pula 1992


Diskusia
Pre prídávanie príspevkov musíte byť prihlásený. V prípade že účet nemáte vytvorený, založiť si ho môžete tu.