ULTRASZILINA.SK | ,


ZKS Góral Żywiec II.
Utorok, 21.December 2010  20:57

zks1956

ŽILINA – Po predstavení klubu a jeho histórie sme sa vám rozhodli ako druhých v poradí opísať verných fanúšikov Górala Żywiec. Od ich počiatkov a starých chuligánskych akcii, až po súčasnosť a naše domáce či pohárové zápasy, na ktorých nás pravidelne podporujú vo veľmi dobrých počtoch.

 
Štadión pri ul. Browarnej sa začal postupne zapĺňať fanúšikmi so šálikmi okolo krku, tj. prvými ultras a organizovanými fanúšikmi, niekedy na konci 80. rokov. Bolo to v čase, keď klub na striedačku pôsobil v III. a IV. lige, čo bolo na vtedajšie podmienky veľkým úspechom. Výraznejší vývoj a posun vo fandení nastal v roku 1992, keď ZKS opätovne postúpil do III. ligy. Bolo to v období, keď to v Poľsku žilo na tribúnach a ani Żywiec nezostal bokom. 
 
Divoké obdobie, počas ktorého nie jeden raz boli hostia hnaní zo štadióna, nehovoriac o vzruchu pri výjazdoch na ihriská súperov. Medzi najlepšie akcie tej doby patria výjazd na zápas s Hejnałom Kęty v počte približne 80 osôb, bitka s fanúšikmi GKS Jastrzębie (92r.) či ataky na hostí z Odry Opole (93r.), KS Myszków (93r.) a Górnika Pszów (fanklub Ruchu Chorzów ; 94r.), ktoré vždy skončili výhrami domácich.
  
gz3 gz1
  
Na jar v roku 1994 vypadol Góral Żywiec do IV. ligy. Kotol sa v tej dobe pohyboval v rozmedzí od 40 do 100 fanúšikov, na výjazdoch to boli počty medzi 20 až 80 osobami. Veľkou vzájomnou podporou si Górali pomáhali v tej dobe ešte s družobnými fans BKSu Bielsko Biala. Najlepšou chuligánskou akciou v tom období bolo napadnutie početnejšej skupiny GKS Tychy na stanici v Bialsku, ktorého sa okrem Góralu zúčastnili aj BKS a skupinka zo Zagłębia Sosnowiec.
 
V štvrtej lige bez výraznejších  súperov nastalo obdobie bez akéhokoľvek vzruchu. Až do roku 1996, keď bola zrušená družba s BKS. Odvtedy prebehlo množstvo stretov s blízkym susedom, z ktorého BKS síce vyšiel viackrát víťazne, no ani na jeho strane nebola núdza o ukoristené vlajky, šáliky či rozbité hlavy. Tieto akcie prebiehali počas dlhšieho obdobia, najmä po “vzkriesení” fanúšikovskej scény v Żywci  v roku 1998.
 
Na štadión sa vrátila stará zostava, doplnená o veľa mladých nadšencov, ktorí mali chuť vrátiť Góralu Żywiec meno, ktoré mu právom patrí. Od tej doby sa začalo chodiť na všetky domáce aj vonkajšie zápasy a kotol nabral na početnosti aj hlasitosti. V počte 70 hláv na zápase v Oświęcime proti miestnej Unii sa vbehlo na ihrisko a počas prerušenia zápasu boli domáci fanúšikovia vyhnaní z tribún a následne aj zo štadióna. Nasledovala bitka s políciou.
  
gz4 gz6
  
Ďalší výjazd (do Libiąża) mal podobný priebeh, tento raz už 3 hodiny pred zápasom sa 60 členná kvalitná ekipa pustila v meste do bitiek s domácimi a následne aj s miestnou políciou. Strety trvali až do začiatku zápasu. Oba tieto výjazdy patria medzi najväčšie chuligánske akcie “kibicov” Górala. Bohužiaľ ich negatívnym následkom bolo, že si veľa ľudí muselo dať od futbalu na dlhšiu dobu pauzu a prišla tak ďalšia kríza.
 
Po skončení sezóny 2000/2001 to vyzeralo, že sa všetko začne pomaly vracať späť do starých koľají. Bohužiaľ nastalo nečakané rozpustenie klubu a následne fúzia s krachujúcim klubom KS Czarni Żywiec. Vznikol tak umelý klub TS Czarni Góral Żywiec. Jeho vznik spôsobil rozkol medzi fanatikmi a stratenú sezónu 2001/2002, počas ktorej stálo za zmienku iba protestné prerušenie derby zápasu s tímom Koszarawą Żywiec, keď na trávnik vbehlo počas hry 50 fanúšikov.
 
Až v roku 2003 sa skupina 15 fanatikov rozhodla obnoviť fanúšikovskú tradíciu Górala Żywiec. Výsledkom ich snaženia bol na dobré zápasy viac ako 100 členný kotol, 40 členná chuligánka a veľmi dobré výjazdy do Jastrzębia (60 osôb), Bialska (70, v tom 8 Žilina), Jaworzna (cca. 50 osôb zostalo pred štadiónom kvôli výjazdovému zákazu) či Mikołowa (30, získané dve vlajky).
  
gz7 gz9
 
Sezóna 05/06 bola poslednou v IV. lige. Počas nej prebehol aj veľký výjazd do Bialska proti miestnemu BKS v počte 170 osôb. Odvtedy hrá klub iba okresnú ligu, v ktorej nemá na tribúnach takmer žiadnych súperov. Každý rok tak prebieha iba pár väčších výjazdov do blízkych miest v počtoch od 80 do 180 osôb. Popri klubových zápasoch Poliaci vo veľkých počtoch navštevujú aj zápasy svojho národného tímu.
 
gz11
  
 
Družba s MŠK ŽILINA
 
Ako bolo vyššie spomenuté, na zápasoch Żywca sa postupne začali objavovať fanúšikovia zo Žiliny. A naopak. Príčinou vzájomných návštev a podpory bolo uzatvorenie družby medzi oboma tábormi v roku 2002. Stalo sa tak pri príležitosti nášho domáceho zápasu so Spartakom Trnava, ktorý dostal v ten deň od oboch táborov bitku. Podobný osud stihol v sezóne 02/03 aj Slovan, ROW Rybnik či opäť fanklub Ruchu Chorzów, Mikołow.
 
Na našich domácich zápasoch sa postupom času začali naši poľskí priatelia objavovať stále častejšie. Okrem domácich zápasov nás výrazne podporujú aj na zápasoch v európskych pohároch (najmä v Amsterdame, Belehrade, či nedávno v Marseille a Londýne). Najvýraznejšie boli dva výjazdy z tohto kalendárneho roka. Prvým bola oslava titulu v Banskej Bystrici v jarnej časti minulej sezóny a druhým zápas Ligy majstrov v Prahe proti Sparte (roztrhaná jedna z dvoch skrojených vlajok Sparty). Na oboch sa zúčastnilo približne 50 fanatikov. 
  
gz5 gz12 
 
Družba nabrala na intenzite a výrazne sa dostala do povedomia širšej verejnosti posledné 2 roky. Výraznú podporu na zápasoch u nás, keď naši priatelia z Poľska nechýbali minulú sezónu na takmer žiadnom zápase Žiliny, sme opätovali na zápase s Tempom Puńców, ktorého sa zúčastnila 60-tka zo Žiliny. Tento rok to boli z našej strany zatiaľ výjazd v Strumieni (po ceste Góral poráža BKS), derby s Koszarawou a domáci zápas s Wisłou Ustronianka. Práve za týmto tímom je Góral Żywiec o jeden bod na druhom mieste okresnej súťaže.
  
gz14 gz13
 
Klub tak naďalej bojuje o návrat do vyššej ligy a jeho fanúškovia za svoje pôvodné klubové farby, názov a tradície, bojujú za nás a my za nich! Góral&Žilina
  
 
 Diskusia
Pre prídávanie príspevkov musíte byť prihlásený. V prípade že účet nemáte vytvorený, založiť si ho môžete tu.