ULTRASZILINA.SK | ,


ZKS Góral Żywiec I.
Piatok, 1.Október 2010  18:27

zks1956

ŽILINA – Ako ste si už viacerí isto všimli, v ľavom menu na stránke pribudla sekcia “ZKS Góral”. Postupne vám budeme formou článkov prinášať informácie o našich družobných kamarátoch, ich klube a meste. Neskôr doplníme všetky informácie do samotnej sekcie. Dnes je ako prvá na rade história športového a futbalového klubu.

 
História KS “Góral” sa datuje do roku 1956, kedy sa skupina mladých členov rozpusteného boxerského oddielu LKS Łodygowice (leží asi 6 km od Żywca) rozhodla založiť vlastný klub – LKS “Góral” Żywiec. Stalo sa tak 1. septembra toho roku a klub mal vtedy iba jeden oddiel, boxerský. Postupne začali pribúdať aj oddiely v iných športoch, no ten boxerský sa s desaťročnou prestávkou v rokoch 1971-81 udržal až doteraz a je vôbec najúspešnejší, keď klub odchoval niekoľko špičkových závodníkov, poľských majstrov, majstrov sveta (Tomasz Adamek, foto) či účastníkov olympijských hier.
  
adamek   goral_tenis
 
O dva roky neskôr vznikol aj oddiel vzpieračov, ktorý rovnako ako ten boxerský nazbieral počas svojho pôsobenia veľa úspechov (napr. vzpieračka Agata Wróbel získala tituly ME, MS a olympijskú medailu). Medzi ďalšie oddiely, ktoré fungovali, prípadne ešte fungujú pri ZKS, patria cyklistický (Majsterka Poľska Irena Waligora), tenisový či oddiely v plážovom alebo klasickom volejbale. Väčšina z nich mala napriek veľkým športovým úspechom permanentne veľké finančné problémy, pre ktoré niektoré z nich medzičasom zanikli. 
 
Podobne komplikovaný osud mal aj samotný futbalový klub. Ten bol založený v roku 1976, keď došlo k podpisu sponzorskej zmluvy medzi športovým klubom a miestnym pivovarom, ktorá natrvalo zmenila tvár tohto klubu. Futbalový tím začal úplne od podlahy v triede C. Odtiaľ však hneď prvý rok postúpil o súťaž vyššie. Na postup do ligových súťaží čakali do roku 1982. V tom roku bol za predsedu klubu zvolený T. Niepielski, pod ktorého vedením sa o rok neskôr podarilo otvoriť novú športovú halu. O rok neskôr hrali futbalisti okresnú ligu a ďalší rok postúpili dokonca do III. ligy.
   
goral_hraci goral_1
 
Na ul. Browarnej, na ktorej sídli aj miestny pivovar, následne otvorili nový futbalový štadión. Na otvárací zápas prišlo cez 5000 divákov a tak sa veľa z nich nedostalo ani na tribúny. Spolu s nie dobrými výsledkami postupne klesal záujem divákov, Góral vypadol do IV. ligy. Mladí sa však od klubu neodvrátili a keďže pretrvával veľký záujem o hranie za tím, v roku 1986 sa vytvorili dva seniorské tímy – jeden hral okresnú ligu a ďalší A triedu. Na začiatku 90. rokov tím opäť postúpil do tretej ligy.
 
V tej dobe hrával za Góral Żywiec aj Tomasz Hajto, známy reprezentant Poľska a bývalý hráč tímov ako MSV Duisburg či Schalke 04. Po troch sezónach v III. lige vypadol Góral opäť o súťaž nižšie, tento raz však veľmi nešťastne. Na konci sezóny sa síce udržal nad čiarou zostupu, no po nečakanom zostupe druholigového tímu GKS Tychy o súťaž nižšie sa počet vypadávajúcich rozšíril. V štvrtej lige zakotvil tím ZKS Góral Żywiec na dlhé roky, počas nich sa väčšinou pohyboval v strede tabuľky. 
  
goral_stadion_3 goral_stadion_2 
 
Posledné dve dekády sú asi najťažšie v histórii klubu. Po revolúcii a následnej privatizácii pivovaru prišiel klub o športoviská a musel opustiť futbalový štadión na ul. Browarnej. Klub dostal ako náhradu malý štadión v časti Zabłocie (viď foto), ktorý si následne prerobil a hráva tam až doteraz. Po finančných problémoch sa klub zlúčil s ďalším miestnym klubom KS Czarni a tak od roku 2001 funguje pod názvom TS Czarni-Góral Żywiec. 
 
Okrem zmeny názvu sa po spojení klubov zmenili aj farby klubu či logo. Fanúšikovia však aj naďalej chodia na zápasy v tradičných farbách – žltej, bielej a zelenej – a bojujú za prinavrátenie tradícii klubu späť. Viac o tomto ako aj o samotných fanúšikoch Górala Żywiec vám prinesieme čoskoro.   
 
Zdroj: goralzywiec.pl
 
 
Diskusia
Pre prídávanie príspevkov musíte byť prihlásený. V prípade že účet nemáte vytvorený, založiť si ho môžete tu.