ULTRASZILINA.SK | ,


Vraciame sa na SEVER!
Pondelok, 19.Júl 2010  15:27
ŽILINA – Po symbolickom proteste v prvom kole ligy, kedy sa kotol presunul na južnú tribúnu, rozhodli sme sa vrátiť domov – na sever. V tomto stanovisku by sme radi dali všetko na pravú mieru a vysvetlili vám prečo sa udialo to čo sa udialo a prečo sme sa rozhodli pre návrat na severnú tribúnu.


 
 
 
 
Klubové karty 
V polovici júna oznámil klub MŠK Žilina, že sa chystá zaviezť takzvané klubové karty. Ich zavedenie bolo vysvetlené tým, že poskytujú niekoľko skvelých výhod ako lacnejšie vstupné, prednostnú kúpu lístkov na zápasy európskych pohárov a navyše zvýšia bezpečnosť na našom štadióne. Hodnotiť tieto „benefity“ asi nemusíme, každý z vás si dokáže urobiť úsudok sám. Stačí si porovnať koľko stojí vstupné teraz hoc aj s klubovou kartou a koľko stálo minulú sezónu. Podstatné je niečo iné a to fakt, že tieto karty sú povinné pre vstup na severnú tribúnu. Môže byť niečo absurdnejšie ako výhody do ktorých vás niekto núti a nedá vám na výber, či ich chcete alebo nie? Klub sa stavia do pozície, že robí niečo prospešné pre fanúšikov a v skutočnosti im direktívne nariadil čo musia spraviť aby sa dostali na severnú tribúnu.

Samozrejme nie sme hlúpi a veľmi dobre vieme, že nejde a nikdy ani nešlo o nejaké výhody. Karty majú monitorovať fanúšikov a pomocou nich sa majú zbierať ich osobné údaje. Každý verný fanúšik zo severu je takto preradený do nižšej kategórie fanúšika oproti ostatným. Každý zo severu je potenciálny výtržník. Keby sa dialo na našich tribúnach niečo mimoriadne bol by to logický ťah vedenia, aj keď by sme sa s ním rovnako nestotožňovali. V dnešnej situácii, keď je Štadión pod Dubňom monitorovaný približne stovkou kamier, je všeobecne označovaný ako momentálne najlepší a zároveň aj najbezpečnejší štadión na Slovensku a bitky či iné výtržnosti na našom štadióne nebývajú, považujeme tento ťah vedenia klubu ako veľmi nešťastný krok.

My a klub

Dôkazom toho bol sobotňajší zápas proti Zlatým Moravciam. Minulú sezónu si stále viac ľudí nachádzalo cestu do kotla a atmosféru na zápasoch si pochvaľovali aj tí, ktorí chodia na zápasy primárne kvôli futbalu a dianie na tribúnach si bežne nevšímajú. No tak ako sa nedal prehliadnuť sever na konci jarnej časti, nedal sa prehliadnuť ani stav na (nie len) severnej tribúne v spomínanom zápase. A veselý pohľad to určite nebol. Tribúny zívali prázdnotou a rozveseliť necelé dve tisícky ľudí sa podarilo akurát hlásateľovi, keď oznámil návštevu 2712 divákov.

No nejde iba o karty a nejde iba o sever. Vždy sme boli iba my tí večne nespokojní. Vždy sme my, fanúšikovia zo severu, boli pôvodcami všetkých problémov, ktorých nikto nepotrebuje a bez ktorých sa klub zaobíde. Ľudia ale nie sú slepí a hlavne nie hlúpi a stále viac a viac ľudí nám začína postupom času rozumieť. A sú to ľudia, ktorých nespokojnosť sa nemôže ignorovať tak ako sa to robilo pri našich protestoch. Alebo môže? Niekto sa nám snaží do hláv vtlačiť, že chodíme na zápasy veľkoklubu, kde všetko funguje ako má a preto máme byť radi, že za tých v prepočte pár stovák starých korún môžeme chodiť na Žilinu. A pritom kde sa človek pozrie, vidí do očí bijúci amaterizmus a neúctu k fanúšikom.

Nechceme a nikdy sme ani nemali snahu bezhlavo kritizovať niekoho robotu. Lenže my nie sme tí, čo by ignorovali ľudí a ich názory ak niečo nie je v poriadku. Spôsob akým sú vydávané klubové karty nepovažujeme za normálny. Nerozumieme prečo klub presunul cez veľké horúčavy zápasy na 17:30 a tým odradil ďalších fanúšikov, prečo dvíha ceny vstupného ak nedokáže naplniť štadión ani za nižšie vstupné či prečo necháva ľudí stáť v dlhých radách. Prečo sa neustále menia vstupy na štadión, sektory, prečo sú niektorí permanentkári pred každou sezónou presúvaní na iné miesta. Načo nám je karta ak si nemôžeme kúpiť lístok cez ticketportal? To je ten spomínaný komfort? A môžeme pokračovať ďalej. Ako je možné, že klub nedokáže zabezpečiť fungovanie tak základnej veci ako je jeho web stránka. Obsah, funkčnosť a aktuálnosť stránky je žalostná. Viete o tom, že Nemanja Zlatkovič odišiel na hosťovanie do druhej gréckej ligy? Ak áno, určite zo spravodajských portálov. Pretože ak by ste sa spoliehali na oficiálnu stránku klubu, tak to možno nezistíte vôbec. Alebo že klub už asi rok podľa stránky pripravuje ponuku suvenírov na jesennú časť sezóny 09/10! Našťastie sú v aktuálnej ponuke až tri predmety :-) A to sú len také čerešničky na torte. Bohužiaľ to takto funguje skoro vo všetkom už dlhšiu dobu. Máme to ale sladký život čo?!

Táto a určite asi každá kritika klubu nie je samoúčelná a ani nás neteší, čo sa deje a budeme veľmi radi, ak sa tieto a ďalšie veci zmenia k lepšiemu. Neútočíme a nemáme dôvod útočiť voči klubu, chceme len zmenu a aby si konečne niekto zložil ružové (aj tie druhé, čierno-biele) okuliare. Lenže toto je na tomto celom asi najhoršie. Že možno na tieto a ďalšie množstvo otázok existujú rozumné odpovede a ono to tak má byť, no človek ich bohužiaľ nemá ako získať. Komunikácia s fanúšikmi neexistuje vôbec. Názory desiatok fanúšikov (aj) z diskusie na stránke MŠK sú ignorované obdivuhodným spôsobom. Žiadna spätná väzba. Niekto napísal názor, že klubu ide iba o biznis a na ľudí kašle. Lenže ani ten biznis sa s takýmto prístupom dlho robiť nedá. Bolo by zaujímavé sledovať ako a či vôbec by klub reagoval ak by sa podobné návštevy opakovali.

Späť na sever!

My sme rozhodli nečakať a nespoliehať sa na nikoho. Vieme, že stav nie je dobrý a veľa ľudí je znechutených z toho čo sa deje. Presunutie kotla na juh bolo symbolickým protestom, pretože bolo všetkým jasné, že to s nikým nepohne. Mlčať by však bolo oveľa horšie. Cítime však zodpovednosť voči všetkým, ktorí si kúpili permanentky na severnú tribúnu a aj tým ostatným a nechceme aby si to „odskákali“ aj tí poslední najvernejší fanúšikovia, preto sme sa rozhodli presunúť kotol SPAŤ NA SEVERNÚ TRIBÚNU – NAVŽDY!

A práve naopak, budeme sa snažiť presvedčiť každého k návratu a pokúsime sa prilákať čo najviac nových tvárí. Nenecháme sa opäť rozdeliť. Chceme vykročiť presne opačnou cestou a pokúsime sa spojiť čo najviac ľudí do jednej veľkej rodiny, aby sme to mohli v tejto sezóne naplno rozbaliť. A budeme radi ak sa časom pridajú aj ľudia na ďalších tribúnach. Samozrejme voči kartám máme veľké výhrady aj naďalej. Vieme, že ich prijatím svojim spôsobom popierame to v čo veríme. No my pasívne neprijímame čo sa nám snažia nanútiť, mali sme na výber nechať sa vyhnať z nášho druhého domova alebo prijať určité obmedzenia s tým, že teraz im ukážeme ako vyzerá náš svet.

V stredu, sobotu aj každý ďalší zápas si kupujte permanentky a lístky na SEVER. Vybavujte si kartičky, dajte im svoj občiansky preukaz, pas, kartičku poistenca, fotku mladšej sestry a keď budú pýtať kľudne aj vzorku moču. Nie sme kriminálnici ale fanúšikovia a severná tribúna bola, je a vždy bude naša.
Diskusia
Pre prídávanie príspevkov musíte byť prihlásený. V prípade že účet nemáte vytvorený, založiť si ho môžete tu.